Sedačku z kože, ekokože alebo čalúnenú?

Pri výbere vašej sedačky je dôležitých niekoľko faktorov, postupne si preberieme všetky no tento článok venujeme poťahovým látkam  a koženým  prírodným a syntetickým poťahom.

Najprv si musíte určiť čo od sedačky očakávate do akého priestoru  sedačku kupujete a či holdujete veľkým rodinným oslavám, stretnutiam s kamarátmi alebo ste skôr samotár pripádne trávite čas so svojou polovičkou pri večernom filme a poháre vína.

 

KOŽENÁ SEDAČKA

V prípade ak máte veľkú rodinu a vaša obývacia miestnosť má vysoko  reprezentatívny charakter je vhodné zvoliť na vašu sedačku kožený  poťah, ktorý sa ľahko udržiáva a pri bežnom znečistení stačí naozaj utrieť vlhkou handričkou, pri výbere kožených poťahov máme niekoľko typov od pigmentovaných cez brúsené až po prírodné takzvané anilinové, ktoré na sebe nesú stopy zvierát a tým zdôraznujú svoj prírodný charakter.

Koža samotná avšak potrebuje precíznu, pravidelnú a profesionálnu údržbu v podobe čistenia a následného impregnovania aby nestratila svoje vlastnosti, kvôli ktorým je taká exkluzívna. Pri výbere sedačky s koženým poťahom treba brať na vedomie vyššiu obstarávaciu cenu, ktorá može byť až dvojnásobkom ceny látkovej sedačky.


Na fotke sedacia súprava Metropol v exkluzívnej anilínovej (prírodnej) koži.

Ten istý model sedačky, môže vyzerať úplne inak. Na tejto fotografii model Metropol v koži, na fotografii pod ten istý model Metropol v čalúnenom prevedení.


ČALÚNENÁ SEDAČKA

Ak ste skôr typ, ktorý rád leňoší a chce si život ulachčiť a finančne aj časovo náročnejšia údržba kožených sedačiek mu nič nehovorí mali by ste zvoliť poťah látkový. V dnešnej dobe sú látkové poťahy na takej vysokej úrovní, že sú prakticky tak odolné, že pri bežnom používaní sú nezničitelné a držia si farebnú stálosť aj po veľa rokoch.

Jeden zo základných parametrov dobrého poťahu je hustota to znamená, koľko gramov má látka na jeden bežný meter látky. Tie lepšie látky majú od  350g/bm a najlepšie majú 600g/bm a viac.


Príklad modernej sedačky Metropol 

Jej spracovanie je plne variabilné. Pevná konštrukcia, odolné látky, prípadne v koženom spracovaní.

Metropol je model od slovenského výrobcu Štúdio spánku a pohodlia. 


Ďalšie parametre ako pevnosť v ťahu odolnosť voči pretrhnutiu, farebná stálosť a samotné zloženie látky by mali byť uvedené výrobcom na každej jednej látke a váš predajca by vám tieto informácie mal poskytnúť.

Rovnako ako hustota látky je dôležitá aj oderuvzdornosť, ktorá je vyjadrená v počte cyklov, po ktorých sa látka začína odierať. Lepšie látky by mali mať minimálne 60 000 cyklov.

Ak ste alergik odporúčame Vám vyhnúť sa prírodným materiálom a ísť radšej do látok syntetických, ktoré Vám zaručia lepšie čistenie a lepšiu toleranciu na prípravky používané pri čistení odolnejších škvŕn ako sú škvrny od vína alebo kávy.

SYNTETICKÁ KOŽA – EKO koža

Ďalší typ poťahu, ktorý je v poslednej dobe veľmi populárny je syntetická koža, v dnešnej dobe často označovaná ako EKO koža. Pri voľbe tohto materiálu musíte brať na vedomie že EKO koža je umelý materiál tým pádom nemá vlastnosti ako pravá koža, to znamená že nie je tak pružná a po čistení sa dehydruje a nedá sa opatovne naimpregnovať čo môže spôsobiť po niekoľko rokoch popraskanie alebo olupovanie materiálu. Eko kožu odporúčame používať len na neexponované časti sedačky ako sú spodný lem, zadná pohladová strana prípadne podrúčky.  V prípade že by ste predsa chceli sedačku v Eko koži kvôli svojej nižšej cene v porovnaní s pravou kožou, musíte rátať s tým že životnosť tohto materiálu na exponovaných častiach ako sú sedáky a opierky v dôsledku opotrebenia býva maximálne 5-6 rokov.