Kedy nastal čas na výmenu sedačky?

Z rozličných dôvodov sa veľmi neradi lúčime s nábytkom, ktorý nám roky dobre slúžil. Viaže nás k nemu neraz to najcennejšie – naše spomienky na vychované deti, roztomilé príhody a nehody. Pohoda, ktorá sa dostaví po príchode z práce a vychutnávanie si chvíľ voľna pri káve a pohodlnom sedení.

Napriek tomu, tak ako všetko má svoj začiatok má i koniec. Aj život našej obľúbenej sedačky sa napĺňa – diery v čalúnení sa zväčšujú a pribúda ich, sedačka vŕzga, opierka alebo nožička je odlomená, zatváranie je pokazené. Nastal čas.

Obrázok od Ben Kerckx z Pixabay

Ktoré znaky napovedajú tomu, že by ste vašu sedačku už mali vymeniť:

  • OPOTREBENIE ČALÚNENIA, KOŽE, KOŽENKY

Pri všetkých poťahových materiálov môžete vidieť zmeny, ktoré sa dajú pozorovať voľným okom. Pri látkach je to – ošúchanie, žmolkovanie, trhanie, poškrabanie trebárs od domácich zvieratiek, vyblednutie od slnka.

Pri koženej sedačke ide zväčša o odfarbovanie, ošúchanie, taktiež poškrabanie najmä od domácich zvieratiek.

Pri koženkovej sedačke ide zväča o praskanie koženky.

I napriek tomu, že niektoré veci je možné ešte opraviť, (napr. kožená sedačka) často tieto opravy sú nerentabilné, najmä ak je poškodená časť väčšia.

  • VŔZGANIE

Tento jav pochádza v najčastejšej miere z konštrukcie sedačky. Spoje nie sú už tak pevné ako boli. Materiál z dlhodobého používania už má voľu. Z dlhodobého hľadiska oprava význam nemá, pretože zväčša ide o krátkodobú opravu s rýchlou návratnosťou vŕzgania.

  • VYSEDENIE

Nejedna sedačka je úplne vysedená. Spoznáte to i vizuálne ale najviac to spoznáte pri sedení na takejto sedačke. Tam, kde by ste už očakávali pohodlné posedenie sa ešte stále prepadávate o niekoľko cm nižšie. Takéto sedenie nespĺňa ani parameter dobrého kvalitného posedenia, ale ani anatomicky to nie je v poriadku. Oprava je síce možná ale v závislosti od poškodenia môže byť i cenovo nevýhodná.

  • OPOTREBENIE OD ZVIERATIEK

Mačky majú tak ostré pazúriky, že zanechajú na každej sedačke viditeľné poškodenie. Obzvlášť sú na toto náchylné kožené a koženkové modely ale ochránené nie sú ani látkové sedačky. Psíky si niekedy pochutnajú na mechanických doplnkoch. V oboch prípadoch extrémne skracuje životnosť oboch sedačiek biologické znečistenie od zvieratiek. Ak si už vaša sedačka zažila so zvieratkami svoje, je zrejme čas ju vymeniť za nový model. (V tomto prípade hľadajte odolné materiály, kostry a celkové vyhotovenie)

  • VZHĽAD

Ak ste zmenili bydlisko, alebo ste hoci len vymenili nábytok a premaľovali steny, je dosť možné, že sedačka vám už do nového dizajnu nebude pasovať. V tomto prípade je výmena záležitosťou dizajnu a staršiu sedačku môžete prostredníctvom inzertného portálu predať, alebo niekomu nezištne darovať. Stále je dosť miest, kde sa staršiemu kusu nábytku potešia. A vy budete radosť rovno dvakrát. Ako z novej sedačky, tak z daru, ktorým urobíte radosť.