Biela sedačka – objavte jej potenciál

V predchádzajúcich článkoch sme popísali dizajnérske možnosti žltej a červenej sedacej súpravy. Dnes si posvietime na bielu farbu. A to „posvietime“ myslíme doslovne.


Po bielej sedačke by ste mali siahnuť, ak váš obývačkový priestor nie je priveľký. Táto farba totiž dokáže opticky zväčšiť priestor a celý ho presvetliť. Svetlý gauč odráža dopadajúce svetlo a preto aj okolie sedačky pôsobí „nadýchane“ a otvorene.


Druhou, veľmi pozitívnou, vlastnosťou je fakt, že ju môžete kombinovať podľa vlastných preferencií. Ak ste zástancom kontrastov, krásne kombinácie môžete docieliť ak svoju bielu sedaciu súpravu skombinujete s červenou, fialovou, prípadne sýtozelenou.

Sedačka Tomi v bielom prevedení


Červené kombinácie majú svojich odporcov aj milovníkov. Ak na bielu sedačku položíte červené vankúše, tak sú absolútne neprehliadnuteľné. To je ale často nežiadúce. Oči návštevy by mali spočinúť na gauči, ako hlavným nábytkom obývačky, nie na doplnkoch. Je to na zvážení.


Biela v kombinácii s fialovou zase prináša do vašej obývačky čistotu, eleganciu a noblesu.

Nič nepokazíte, ak použijete ako doplnky jemné pastelové farby, ktoré nepútajú toľko pozornosti ale sa so sedačkou vhodne dopĺňajú.

Nemučte sa

Medzi spôsoby mučenia patrí aj tzv. biele väzenie. Človeka zavrú do bielej miestnosti, kde nie sú žiadne iné farby. Výsledkom je okrem iného aj strata radosti, či spomienok na to, ako vyzerajú iné farby.


Prečo vám o tom ale píšeme? Sme si istí, že u vás vytvorenie podmienok bieleho väzenia nehrozia ale chceme vás vystríhať, aby ste bielu vždy s niečím skombinovali. Ak je biela sedačka pred bielou stenou, skutočne to nie je kontrastné. Pôsobí to veľmi sterilne, až nemocnične.


Biela má aj negatíva


Musíme „priznať farbu“. Biela nemá len pozitíva. Nesie so sebou aj jednu nevýhodu a tou je údržba. Viac ako pri ktorejkoľvek inej farbe je tento odtieň náchylný na znečistenie. Najväčším problémom je prach, ktorý je kontrastne šedý a preto na svetlom gauči aj najviac viditeľný.

Pravidelnejšej údržbe sa preto určite nevyhnete. Ak máte v domácnosti deti alebo domáce zvieratko, poobzerajte sa po iných farbách, aby ste sa viac nevenovali údržbe ako oddychu.