Čo by ste mali vedieť pri výbere poťahového materiálu?

1. Koža versus látka

Mnoho zákazníkov si žiada látku zo životnosťou kože. Žiaľ, nie je možné tejto požiadavke vyhovieť. Ani tá najlepšia a najkvalitnejšia látka nikdy nedosiahne na životnosť kože. Preto nikdy neporovnávajte poťah látkový a kožený. Čo možné je porovnávať je látku s iným typom látky, alebo kožu s iným typom kože.

2. Odolnosť látky

Je možné vyrobiť taký materiál, ktorý nebude náchylný na mechanické, či iné poškodenie? Odolá deťom? Alebo znečisteniu od domácich zvieratiek?

Opäť máme zlú správu, ale absolútne odolný materiál neexistuje. Sú materiály, ktoré sú odolnejšie ako iné, avšak žiadna látka nedokáže odolávať pazúrikom od domácich zvieratiek opakovane. A malé detičky tiež dajú sedačke poriadne zabrať.

Ak ale chcete čo najväčšiu odolnosť, siahnite po látkach, z ktorých sa nedá ľahko vytiahnuť vlas látky a v popise majú napísané vysoká odolnosť a prešli testom, v ktorom dosiahli viac ako 50 000 otáčok. K takým látkam patrí i taliansky rad látok, ktorý ponúka Štúdio spánku a čalúnenia.

Poznámka: Priamo na stránke Štúdia spánku nájdete sedačky rozdelené i do kategórií Vhodné pre rodiny s deťmi, Domáce zvieratká.

3. Látka, ktorá neprepustí vodu

Úprava látky tak, aby neprepustila vodu, ktorá sa nazýva i „impregnácia“ je úpravou dodatočnou a počas procesu používania sa opotrebuje. Preto sa nezabudnite informovať i o následnej údržbe, jej zložitosti.

V prípade, že by ste chceli, aby látka neprepúšťala vodu naďalej, zakúpte si produkt (zväčša vo forme spreju), ktorý na sedacie časti rovnomerne nanesiete. Následne sa opäť niekoľko mesiacov môžete tešiť z nepriepustnosti sedačky.

4. Kožená sedačka

Koža je prírodný materiál, ktorých pochádza od zvieraťa. Na rozdiel od „živej“ kože, nemá schopnosť sa sama udržiavať. Je citlivá na teploty, preto môže byť niekedy viac zvlnená, niekedy menej.

Taktiež kožená sedačka má rôzne nerovnosti a poškodenia, ktoré pochádzajú z čias života zvieraťa. Drobné vady kože nie sú chybou, práve naopak každej sedačke dodávajú punc originality a jedinečnosti. Ak by ste predsa len chceli mať sedačku, ktorá nemá na koži žiadne ani tie najmenšie vady, jej cena bude atakovať cenu nového vozidla.

5. Žmolkovanie čalúnenej sedačky

Čím redšie je látka utkaná a čím viac má umelých materiálov, tým skôr sa bude žmolkovať. Čo je to žmolkovanie? Vyťahovanie drobných vláskov zo sedačky, ktoré prejde až do úplného vydratia látky.

Preto vyberajte látky, ktoré sú kvalitné, pevné, hrubé. Sú síce drahšie, ale aj voči žmolkovaniu sú podstatne odolnejšie.