Ako na žmolky?

V prípade že ste sa pri výbere vášho gauča rozhodli pre látkový dizajn, može sa stať, že pri dlhšom užívaní sa na vašom poťahu začali vytvárať žmolky. Ako teda predísť ich tvoreniu?

Čo je to „žmolok“ ?

Žmolok, spisovne hrčka, vyzerá ako guľka, ktorá sa vytvára trením vlákien. Najčastejšie sa tvorí zo syntetických (najmä polyesterových) tkanín alebo pletenín a priadzí.

Ako vznikajú?

Pri bežnom používaní týchto druhov tkanín sa vlákniny o seba trú až kým sa postupne neuvoľnia niektoré vlákna zo zväzku. Pri opakovanom trení sa zauzlia s inými končekmi odstávajúcich vlákien textílií, čím sa vytvorí gulička (inak povedané aj klbko, žmolok) ktoré je pevne zachytené v štruktúre textílie. Látka takto stráca na estetickej hodnote.

Ako predísť vzniku žmoliek?

Pri náchylných textíliách sa opotrebovaniu vláknin a následnému tvoreniu hrčiek nevyhneme. Avšak môžeme s určitosťou povedať, že sú spôsoby ako ich odstrániť alebo ako sa im vyhnúť. Výrobcovia textílií zaoberajúci sa tematikou opotrebenia využívajú vlastnosti tkanín, ktoré predlžujú ich životnosť. Výrobcovia sedačiek vedia poradiť aké tkaniny a materiály sú pre sedačky najvhodnejšie. Ide o textílie s dlhými hrubými vláknami a drsným povrchom, husté tkaniny a pleteniny, látky s opaľovaným alebo brúseným povrchom a aj impregnované látky.

Čo robiť ak žmolky na gauči už mám?

Žmolky môžeme odstrániť rôznymi kefkami, klasickou žiletkou, jemným brúsnym papierom alebo si jednoducho kúpte odžmolkovač. Odžmolkovače nájdete v rôznych veľkostiach a v rôznych cenových kategóriách a môžete ho použiť aj pri odžmolkovaní odevov.

Alebo?

Ak sa vám nezdá ani jedna zo spomínaných možností, dnes už máme k dispozícií širokú škálu vymieňateľných poťahov. Vďaka nim môže byť váš gauč stále ako nový a môžete ho kedykoľvek redizajnovať na nový štýl. Bonusom je že pri znečistení ho môžete jednoducho oprať, avšak neodporúčame domáce pranie. Pravdepodobne sa vám poťahy nezmestia do práčky a nesprávnou manipuláciou by ste ich mohli znehodnotiť.