Ako sa postarať o sedačku

Pri kúpe novej sedačky túžite, aby vám slúžila niekoľko rokov bez väčších problémov. Je to ale možné len vtedy, keď bude o ňu dobre postarané. Pravidelná údržba a čistenie je preto nevyhnutnosťou. Predstavíme vám pár rád a trikov, ako zachovať sedačku mladou čo najdlhšie.

O sedačku sa nepriamo postaráte už len tým, že je v obývačke nájdete to správne miesto. Priame slnečné svetlo nepriaznivo pôsobí na poťahy. Po čase je viditeľný rozdiel v odtieňoch na miestach, kde svieti slnko a kde nie.

Často sa stáva, že sedačka je k stene úplne na doraz. Vďaka tomu sa kumuluje v týchto miestach vlhkosť a môže sa objaviť pleseň alebo nepríjemný zápach. Ideálne je, ak priestor medzi sedačkou a stenou je aspoň 10 cm.

Zdroje tepla ako je radiátor alebo krb nerobia sedačke veľmi dobre. Ak ju však umiestnite aspoň 30-40cm od zdroja tepla, predídete tak zbytočným komplikáciám.

Pozor si musíte dávať aj na to, čo na sedačku položíte, alebo v čom si do nej sadnete.

Nepriateľom číslo jedna sú najmä kľúče, šperky, horúce nádoby, či tekutiny. Suchý zips napr. na nohaviciach pôsobí na koženej sedačke vcelku neškodne, ak však máte poťah z textilnej tkaniny, môže spôsobiť zbytočné poškodenie.

Cez leto, kedy sa telo viac potí, sa môžu na sedačke objaviť nechcené fľaky. Pozor by ste si mali dať aj na oblečenie, ktoré môže púšťať farbu.

ZÁKLAD JE VYSÁVANIE


Je jedno, akú pohovku doma máte. O každú sa môžete starať pravidelným vysávaním. Platí to dokonca aj pre tie kožené. Pri nich odporúčame vysávanie kombinovať s pretieraním prachu mierne navlhčenou handričkou.
Ako často vysávať sedačku?
Odporúčame aspoň raz do týždňa. Jedine takto robíme prevenciu vzniku zápachu a tvorbu žmolkov. Bežné vysávače majú vo svojej výbave nadstavec na čalúnenie, vďaka čomu vysajete všetok prach a nečistoty, ktoré sa na sedačke nahromadili.

VYLIATA TEKUTINA NA SEDAČKE


Jedná sa pravdepodobne o najčastejšiu nehodu, ktorá postretne život každej sedačky. Tu je potrebné rozlíšiť, či je poťah kožený alebo je vaša sedačka potiahnutá tkaninou. Väčšina povrchov je upravená tak, aby nedošlo k okamžitému vsiaknutiu tekutiny do vnútra. To nám dáva čas použiť čistú suchú handričku a prebytočnú vodu nechať do nej vsiaknuť.

VYLIATY ČAJ ALEBO SLADENÝ NÁPOJ NA SEDAČKE

Ak sa vám na sedačku vyleje čaj, káva alebo kola, bude dobré, ak dané miesto mierne navlhčíte vodou a suchou handričkou ošetríte poťah. Nepoužívajte kuchynské utierky. Sú síce často najdostupnejšou pomôckou ale zároveň sa mokré trhajú na menšie kúsočky. Ak stopy po nápoji ostávajú viditeľné aj po ošetrení, použite špeciálne prostriedky na ošetrenie čalúnenia.

ČISTENIE KOŽENEJ SEDAČKY


Každý majiteľ koženej sedačky túži, aby poťah vyzeral čo najdlhšie ako nový. Koža má pri čistení svoje špecifiká. Okrem každoročnej impregnácie je potrebné na bežné čistenie použiť len čistú vodu. Existujú aj špeciálne prostriedky určené na čistenie kože. Ak sa rozhodnete použiť „chémiu“, rozhodne si vyberte takú, ktorá neobsahuje rozpúšťadlá. Tie by mohli spôsobiť zmenu farby kože. A táto chyba sa nedá vrátiť späť.