Kožený alebo látkový poťah na sedačku?

Pre mnohých zákazníkov je to rovnako podstatná otázka ako tvar, či veľkosť sedačky. V minulosti bývali látkové poťahy pomerne náchylné na znečistenie. S pokračujúcim vývojom materiálov sa látkové poťahové materiály svojimi vlastnosťami priblížili koži.

Kožu buď milujete alebo nenávidíte

Sú zákazníci, ktorí vyslovene kožu vyhľadávajú a naopak nad kožou vôbec neuvažujú. Argumentujú vyššou cenou, potrebou zvýšenej starostlivosti, pocitom chladu. V teplých letných mesiacoch sa chcú vyhnúť nepríjemnému lepeniu na pokožku vplyvom potu.

S týmto sa dá súhlasiť len čiastočne. Ľudia tieto predsudky nadobudli v prípade, že sedeli na nekvalitnej koži, alebo dokonca koženke. Pravá hovädzia koža je prírodným materiálom, ktorý dýcha a „žije“ si vlastným životom. Zároveň je mimoriadne príjemným materiálom na dotyk, nesaje pot a v podstatne menšom množstve sa v nej zdržiavajú roztoče a rôzne spóry.

Pri koži platí pravidlo „Čím skôr, tým lepšie“. To znamená, že ak sa kožený poťah znečistí, treba konať čo najskôr. Inak hrozia „trvalé a nezvratné následky“ na farbe a štruktúre.

Koža má okrem toho výhodu v trvácnosti. Pri správnej starostlivosti vydrží kožený poťah 10 a viac rokov.

Pre koho je koža určená?

Kožené poťahy odporúčame mladým, aktívnym ľuďom a naopak tým skôr narodeným. Rodinám s deťmi alebo s domácimi miláčikmi sa skôr hodí látkový poťah, ktorý je jednoduchší na údržbu a zabraňujú vsakovaniu do textílie a materiálu.

Prečo by ste mali zvážiť textilný poťah?

Spomenuli sme to už v úvode. Vývoj textílií napreduje obrovskými krokmi. V minulosti sa museli poťahy vyvliecť zo sedačky a dať do prania, čo bolo pomerne neefektívne.

V súčasnosti na trhu existujú materiály, ktoré vo svojej podstate zabraňujú vsakovaniu a vzniku škvŕn. Starostlivosť o tento typ poťahu je tak ešte jednoduchšia. Spoločnosť StudioSpanku.sk má vo svojej ponuke materiály vybavené technológiou ZERO SPOT SYSTÉM, ktorý zachováva látku priedušnú a zaisťuje tepelný komfort.
Veľkou výhodou je fakt, že tieto poťahy si zachovávajú stálosť farebného odtieňa a majú výrazne dlhšiu životnosť.

Vyliaty nápoj? Len pokoj. Tieto látky nepohlcujú mokré škvrny. Tekutinu jednoducho odstráňte bavlnenou handričkou. POZOR – nerozotierajte, aby ste tekutinu nerozšírili ďalej. Stačí ak handričku priložíte kolmo na škvrnu a necháte ju napiť.

Suché škvrny tiež nemusia hneď znamenať pohromu. Použijeme opäť bavlnenú handričku, tentokrát mierne navlhčenú. Ak sa deti zahrali na umelcov a sedačku popísali, tak môžete pridať kus alkoholu alebo rozpúšťadla, ktoré nemá olejový základ a škvrna je preč.

Koža aj látka má svoje výhody aj nevýhody, preto dobre zvážte, do ktorého poťahu pôjdete.