Keď mačka značkuje gauč

Zápach z gauča

Kocúriky majú radi pohladenie (občas) ale majú radi aj svoj priestor. Reflex dominancie môžu prejavovať veľmi nepríjemným spôsobom. Tento spôsob voláme značkovanie a znamená označovanie si teritória vypustením moču na steny v dome alebo aj kusy nábytku. Ak vlastníte kocúra určite bojujete s problémom ostrého zápachu mačacieho moču. Kocúr môže značkovať steny, gauče, postele, závesy, koberce.. Kocúr je dravec a snaží sa budovať svoju dominanciu v domácnosti a teda jeho vlastnom teritóriu. Namiesto žiarlivostnej scény vám jednoducho ociká gauč.

Ako predísť značkovaniu ?

Značkovanie mačke nezakážete. Uvedomte si, že mačky nešpinia zo zištných dôvodov. Ak vám mačka močí na gauč alebo posteľ, jedná sa neprimerané značkovanie močom, pretože mačky značkujú na vodorovných povrchoch len v krajných prípadoch. Na vine môže byť veľký stres. Časté návštevy, veľa mačiek v domácnosti, neprimerané trestanie, nový člen v rodine, ale aj zdravotný problém.

Ako zápach odstrániť?

Kyselina octová odstraňuje nepríjemné pachy, ale škrvnu po moči hĺbkovo nevyčistí. Zrieďte ocot s malým množstvom vody do ostrekovača. Na miesto nastriekajte zmes ocot/voda a starostlivo vydrhnite handričkou, aby vonkajšia textúra už nebola pre mačku lákavá. Vo vnútri moč stále zostáva.

Citrónová šťava namiesto octu v návode vyššie dajte do ostrekovača vyžmýkaný citrón.

Alkohol mačky neznesú. Ak cítite zo svojho gauča zápach mačacieho moču, po vyčistení nastriekajte gauč vodkou. Výrazný pach alkoholu pre vás o chvíľku vyprchá, pre mačku však nikdy. Môže ju to odradiť páchať na vašom obľúbenom nábytku ďalšie kalamity.

Jód je vhodný ako eliminácia zápachu v domácnosti. Pripravte si roztok 1L vody/10 kvapiek jódu. Postriekajte roztokom celú domácnosť okrem miestečka, kde má mačička svoju toaletu.

Sóda pre veľmi silný zápach v tkaninách. Zmiešaním sódy a vody vytvoríte hustú kašičku, ktorú nanesiete na postihnuté miesto. Po uschnutí ju povysávate vysávačom a zápach by mal stratiť na intenzite.

Zavolajte profesionálov

Nie vždy sa môžete spoľahnúť na domáce rady. Ak sa problém opakuje a mačka značkuje vodorovné povrchy močom, určite sa poradte s veterinárom. Ak sa jedná o zdravotný problém alebo kastrovaného kocúra odstrániť moč z tkaniny môže byť veľký problém. Vždy však v takýchto prípadoch pomôžu odborníci, ktorí urobia hĺbkové čistenie tkaniny a tým dokážu zápach odstrániť alebo výrazne eliminovať.

Tento článok vznikol na podnet https://studiospanku.sk/